Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde onuncu haftayı Stelmet Zielona Gora deplasmanında geçiren Beşiktaş Sompo Japan, zorlu maçı 99-96 kaybedip, D Grubu’nda üçüncü kez yenildi.

Stelmet Zielona Gora’nın ilk beşi: Lukasz Koszarek, Martynas Gecevicius, Mokros, Przemyslaw Zamojski, Vladimir Dragicevic

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Ryan Boatright, D.J. Strawberry, Jon Diebler, Kyle Weems, Juan Palacios

Juan Palacios’un sayılarıyla başladı mücadeleye Beşiktaş. Palacios’a Vladimir Dragicevic ile cevap verip, boyalı alanı domine eden Zielona Gora ilk üç dakikayı 8-7 önde bitirdi. Sol çaprazdan gelen üç üçlükle skor üstünlüğünü takip eden iki dakikada alan Beşiktaş altıncı dakikada 13-20’lik üstünlüğü yakaladı. Yay gerisindeki iyi başlangıcın ardından isabet yüzdesi gittikçe düşen konuk ekibi Koszarek-Kelati guard ikilisinin agresif oyunuyla bozan Zielona Gora, son bölümde yakaladığı 9-0’lık seriyle ilk çeyreği 22-20 üstün bitirdi.

İkinci çeyrekte rakibinin topa baskısına karşı çözüm üretmekte zorlanıp, top kayıpları yapan Beşiktaş, 12. dakikada 28-20’ye gelen skor sonrası mola hakkını kullandı. Ancak mola sonrasında da hücumda toparlanamayan ve savunmada rakip kısaların karşısında duramayan temsilcimiz takip eden iki dakikada dezavantajının dokuz sayıya kadar çıktığını gördü. (38-29) Josh Adams ve Kyle Weems ile reaksiyon gösteren Beşiktaş, Palacios’un skoru sırtlamaya da devam etmesiyle daha derli toplu bir görüntü çizdiği orta bölümde savunmasını sertleştirmeyi başaramadı. Devre arasına 49-44 ile girildi.

Üçüncü çeyreğin ilk yarısı Zielona Gora’nın kontrolündeydi. Çeyreğin bitimine 05:43 kala Martynas Gecevicius’tan gelen üçlükle 61-52’lik avantajı yakalayan Polonya ekibine Diebler ile Strawberry’nin önderliğindeki serisiyle cevap veren Beşiktaş, iki dakika içerisinde skoru 62’de eşitledi. Josh Adams’ın üçlüğüyle 64-65 öne geçen siyah beyazlı ekip çeyreği 70-69 geride tamamladı.

Zielona Gora’nın kaçıp, Beşiktaş’ın kovaladığı bir senaryo karar çeyreğini tanımlarken, Erkan Veyseloğlu’nun ekstra katkılarının yanında Adams ile Boatright’ın sorumluluk aldığına tanık olduk. Bitime 01:05 kala Thomas Kelati’nin, 27 saniye kala da Zamojski’nin attığı üçlükler, ev sahibine sezonun üçüncü galibiyetini verdi. (98-96)

 


Maçın detaylı istatistikleri için: FIBA Şampiyonlar Ligi Resmi Sitesi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir