Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin on birinci haftasında Beşiktaş Sompo Japan, CEZ Nymburk’u konuk etti. D Grubu’nun liderlik hesapları anlamında büyük öneme sahip karşılaşmadan galip ayrılan taraf, 91-80 ile ev sahibi oldu.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Josh Adams, D.J. Strawberry, Jon Diebler, Kyle Weems, Juan Palacios

CEZ Nymburk’un ilk beşi: Eugene Lawrence, Dardan Berisha, Vojtech Hruban, Martin Kriz, Petr Benda

İlk iki dakikada yüksek tempo tutturan ve set hücumunda perdelere takılan Beşiktaş kısalarının yol açtığı savunma boşluklarını değerlendiren Nymburk, yay gerisinden isabetlerle bu bölümü 0-8 önde geçti. Bu skoru Beşiktaş molası takip etti. Mola sonrasında Palacios’un devrildiği tepe pick-and-roll’larını kullanan Beşiktaş, hücum ribaundlarındaki agresifliği ve ikili oyun çıkışlarında şutörleri bırakan rakibini cezalandırarak beşinci dakikada farkı indirdi. (13-16) Berisha’nın çembere ataklarına çözüm üretemeyen siyah beyazlıların canlı top kayıpları da tempoyu yükseltmeye meyilli Nymburk’un ekmeğine yağ sürdü. Takip eden bölümde Çekya temsilcisinin hızlı hücumlarını durduramayan Beşiktaş, savunma dönüşünde adam paylaşımında da sorun yaşayınca, gelen üçlükler farkı yedi sayıya kadar çıkardı. (18-25) Kenardan gelen Earl Clark’ın katkılarıyla ilk çeyrek 25-29 sona erdi.

İkinci çeyrek karşılıklı top kayıplarıyla başladı. Josh Adams’ın üçlüğüyle 12. dakikanın sonlarına doğru 30-29 öne geçen temsilcimiz, Nymburk’a molayı aldırdı. Bu çeyrek itibarıyla Kenan Sipahi’yi oyuna alıp çift guard’a dönen Beşiktaş, ikili oyun savunmasında içeriyi düşünen rakibinin pas kanallarını kapatıp, üç top yönlendiriciyle sürüklediği geçiş hücumlarının yardımıyla devrenin bitimine 05:40 kala 40-31‘lik üstünlüğü yakaladı ve Nymburk kısa süre içinde bir mola daha yaktı.

Mobil kalmak için kısa bir beşle moladan döndü Nymburk. Ancak bu beş de hızlı gelirken yapılan kontrolsüz top kayıplarına çare olmadı. Savunma farkındalığı yüksek Adams’ın çaldığı toplar tüm takımı ateşlerken, ev sahibi ekip pota altındaki Sertaç Şanlı’yı besleyerek farkı 18. dakikada 16 sayıya yükseltti. (49-33) Devre arasına 51-37 ile girildi.

@BJK_Basketbol

@BJK_Basketbol

İkinci yarıya tepe pick-and-pop aksiyonlarıyla giriş yaptı Nymburk. Savunmadaki baskısını artırıp, adam adama savunmada daha yakın duran Çekya ekibi, bulduğu üçlüklerle farkı ona çekti. (53-43) Hücum sahasında gördüğü baskıyı basit top kayıplarıyla bir nevi ödüllendiren siyah beyazlılar, savunmadaki yoğunluğun da düşmesiyle birlikte rakibine istediği alanları verdi. Fark da böylece yediye kadar indi dakikalar 17’yi gösterirken. (56-49) Clark ve Adams’ın kenarda olduğu bölümde Strawberry-Sertaç ikilisinden hücumunu döndüren Beşiktaş, Kendrick Ray’in üçlüğüyle son on dakikaya 67-60 önde başladı.

Karar çeyreğinin ilk bölümüne üçüncü çeyrekteki savunma problemlerini aşamayıp, Nymburk dış oyuncularına potaya gitme imkanı veren Beşiktaş, skorun 71-67‘ye geldiğini gördü. Bu anın akabinde Josh Adams ve Kyle Weems’in aldığı sorumluluk, dört dakika içinde 17-3’lük Beşiktaş serisinin kapılarını açtı. Yay gerisinden gelen isabetler savunmadaki morali de etkilerken, son 03:43’te skor 88-70 idi. Temsilcimiz sahadan 91-80 galip ayrıldı.

Josh Adams maçı 15 sayı, 6 ribaund, 4 asist, 3 top çalma ile bitirerek galibiyette aslan payını aldı. D.J. Strawberry 18 sayıyla, Kenan Sipahi ise 14 sayı, 5 ribaund, 5 asist kaydederek önemli katkılar verdi bu akşam.

Nymburk adına Kendrick Ray’in 13 sayısı sonucu değiştirmedi.

Bu sonuçla birlikte Beşiktaş gruptaki sekizinci galibiyetini alıp, grup aşamasının bitimine üç maç kala rakibinin bir maç önüne geçmeyi başardı.


Karşılaşmanın detaylı istatistikleri: FIBA Live Stats

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir