Geri1 of 2İleri

Beşiktaş Sompo Japan, Dinamo Sassari’yi üstün bir oyunla devirdi #BasketballCL

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin 12. haftasında Beşiktaş Sompo Japan, Dinamo Sassari’yi konuk etti. Karşılaşmayı 100-70 kazanan temsilcimiz, grubunu lider bitirme adına çok büyük bir adım attı.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Michael Thompson-Michael Roll-Muratcan Güler-Earl Clark-Vladimir Stimac

Dinamo Sassari’nin ilk beşi: David Bell-Trevor Lacey-Jack Devecchi-Brian Sacchetti-Tau Lydeka

İlk dakikalarda dış şutlarla şansını deneyen Sassari’ye ikili oyunlar yoluyla potaya yaklaşarak cevap veren Beşiktaş, ilk üç dakikayı 8-6 önde geçti. Thompson ve Roll ile tepeden oynanan ve Stimac’ın bitirdiği ikili oyunlara savunmada cevap veremeyen Sassari, dışarıdan oynayabilen uzunlarıyla ters eşleşme yaratmaya çalıştı. Hücum ribaundlarında tehdit yaratabilen ve savunmada da baskısını düşürmeyen Beşiktaş, orta bölümde farkı beş sayıya kadar çıkardı (14-9). Gani Lawal’ı takip eden dakikalarda kullanan Sassari, ikinci beşiyle ortaya daha dengeli bir performans ortaya koyup farkı kapattı (16-15). Dusko Savanovic’in son saniye basketiyle ilk çeyrek, Sassari’nin 17-16‘lık üstünlüğüyle bitti.

İkinci çeyreğe Kenan Sipahi’nin alçak post oyunlarından ürettiği asistlerle başlayan Beşiktaş, 12. dakika biterken 23-19 önde olan taraftı. Lawal’ın bireysel becerileriyle skora tutunan konuk ekip için bu bölümde problem, yaptıkları basit top kayıplarıydı. Michael Roll, takip eden dakikalarda oyun organizatörlüğü görevini layıkıyla yerine getirirken, hücum doğrularını zorlanmadan sahaya yansıtan Beşiktaş’ın 15. dakikaya girilirken 29-21‘lik üstünlüğü vardı. Rakibini top kayıplarına sürüklemeye devam ederek tempoyu artıran Beşiktaş, orta bölümde çift haneli üstünlüğü yakalamayı da başardı. Son bölümde hücumdaki ritmini ve dış savunmadaki sertliğini sürdüren temsilcimiz, devre arasına 44-30‘luk avantajla girdi.

İkinci çeyrekteki oyun üstünlüğünü ikinci yarının ilk bölümüne de taşıyan Beşiktaş, yakaladığı 7-0’lık seriyle 22. dakika biterken avantajını 21 sayıya çıkardı (51-30). Takip eden iki dakika karşılıklı basketlerle geçilirken, Sassari’nin rakibinin temposuna ayak uydurma isteği dikkat çekti. Savunma dirençlerinin düşüş gösterdiği bu bölümde fark değişmezken, Roll ve Strawberry gibi yaratıcı oyuncuların hakimiyetinde çeyreğin ilk yarısı geçildi. Rotasyonunun birçok parçasından olumlu katkı alan Beşiktaş, çeyreğin diğer yarısında da savunma konsantrasyonunu bozmadan farkı korudu. Hücum tarafında da farkın etkisiyle düşen Sassari savunmasını aşmakta zorlanmayan temsilcimiz, son on dakikaya 73-47 üstün girdi.

Aradaki farka rağmen ciddiyeti elden bırakmayan Beşiktaş, Roll’un önderliğinde farkı 30 sayı seviyesine çekti (81-51). Kenardan gelen İlkan Karaman’ın ekstra sayılarıyla -maç boyu olduğu gibi- bu bölümde de istediklerini yapmaya devam eden Beşiktaş, kalan bölümde rakibinin kendisine tehdit oluşturmasına engel olarak karşılaşmayı 100-70 kazandı.

Geri1 of 2İleri

Beşiktaş Sompo Japan, Dinamo Sassari’yi üstün bir oyunla devirdi #BasketballCL

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir