Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin on ikinci haftasında Aris’e konuk olan Beşiktaş Sompo Japan mücadeleden uzatma sonunda 59-66 galip ayrılarak turnuvada Top 16’da kendisine yer ayırttı.

Aris’in ilk beşi: Gary Bell, Dimitris Flionis, Spyros Mourtos, Ivan Maras, Bryce Douvier

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Josh Adams, D.J. Strawberry, Jon Diebler, Earl Clark, Juan Palacios

Maçın ilk yarısı iki takımın düşük şut yüzdesiyle tanımlandı. Gary Bell’in sayılarıyla dört buçuk dakika geride kalırken 8-5 öne geçen Aris, televizyon molasına da 12-7 üstün girmeyi bildi. Mola sonrasında sazı Beşiktaş adına eline alan D.J. Strawberry, tıkanan hücumu art arda sekiz sayısıyla açtı ancak temsilcimiz ilk çeyreği 20-17 geride bitirdi.

İkinci çeyrek de maçın genel ruhunu yansıtan şekilde oldukça düşük skorluydu. 11. ila 16. dakikalarda 23-17‘den 23-25‘e gelen Beşiktaş adına Earl Clark’ın bireysel katkıları iki takım arasındaki farkı belirledi. Devre arasına 29-28‘lik sonuçla girildi.

İkinci yarının ilk dört dakikasında Beşiktaş’ın alan savunmasına karşı topu yeterince hızlı çeviremeyen Aris hücumu tıkandı. Ryan Boatright’ın top yönlendiricilik rolünü üstlendiği siyah beyazlı ekip kendi hücumunu doğru kararlarla bezemeyi başaramadı. Birçok boş hücum sonrası 26. dakika 31-36 bitti. İki takım da düşük tempolu ve savunma odaklı karşılaşmanın seyrini değiştirecek hücum hamlelerini sahaya koymayı başaramazken, bu çeyrekte bulunan basketlerin reel değeri nominal değerinin bir hayli üzerine çıktı. dakikada gelen skoru faul çizgisine giderek başa baş hale getiren Aris’e Kenan Sipahi’nin son saniyelerdeki üçlüğü cevap verdi ve son çeyreğe 42-46 girildi.

Üçüncü çeyrekte de kritik katkılar yapan Kyle Weems’in üçlüğüyle maça başladı Beşiktaş. Tam saha baskıyla rakibinin dengesini bozma amacındaki temsilcimiz rakibine top kayıpları yaptırarak bu denli düşük skorlu bir maçta önemi daha da artan hücum hakları kazandı. Bu yolla önde kalan Beşiktaş’ın savunmada aldığı riskleri üçlüklerle cezalandıran Aris maça tutunmayı bildi. 33. dakikada skor tabelası 47-54‘ü gösteriyordu. Bell’in üçlüğü 8-0’lık Aris serisini tamamladı ve Yunanistan ekibi bitime 05:33 kala 55-54 öne geçti. Maçtaki denge son bölüme kadar bozulmazken, Flionis’in üçlüğü skoru 58-56‘ya getirdi. D.J. Strawberry yay gerisinden Beşiktaş adına beş saniye sonra cevap verdi. On saniye kala Palacios’a faul yaptıran Bochoridis çizgiden 59-59‘luk beraberliği sağladı. Karşılaşma bu skorla uzatmaya gitti.

İkinci uzatma dakikasının sonunda Samet Geyik’in serbest atışı perdeyi açtı. Uzatmada müsait bit şut fırsatı bulamayan Aris, rakibinin boğucu savunmasını kendi sahasında tekrarlayamadı. Takip eden bir dakikadaki iki üçlük soru 59-66‘ya getirdi. Bu sekans maçı büyük oranda kopardı. Kalan sürede kullandığı faul atışlarında hata yapmayan Beşiktaş sahadan 65-72 galip ayrıldı.

 


Karşılaşmanın detaylı istatistikleri için: FIBA Resmi Sitesi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir