Geri2 of 2İleri

II

Geçmiş

EuroLeague (@EuroLeague)

İkili, şüphesiz Final Four’un değişilmez isimlerinden. Zoc, tamı tamına 17. kez Final Four’da. Bu demek oluyor ki Obradovic’i bu alanda yakalayabilen tek organizasyon 17 kez Final Four’a katılma başarısı gösteren Final Four gediklisi CSKA Moskova. Saras şimdilik kısa süreye sahip olan koçluk kariyerinde ilk kez Final Four görse de oyunculuk kariyerinde toplam 6 defa bu arenada -Maccabi Tel Aviv, Panathinaikos ve FC Barcelona Lassa formalarıyla- kendisine yer buldu. Dolayısıyla Obradovic’in ve Jasikevicius’un alışkın oldukları ortamlarda bulunduklarını söylemek yanlış olmaz.

İlk karşılaşma

maccabi jasikevicius ile ilgili görsel sonucu

EuroLeague (@EuroLeague)

Tarihin tozlu sayfalarına daha derin bir şekilde baktığımızda ikilinin EuroLeague’deki ilk buluşması 2003/04 EuroLeague sezonunda gerçekleşiyor. Normal Sezon B Grubu. FC Barcelona Lassa’dan ayrılan o dönemin en çok ses getiren guardı Jasikevicius, Maccabi Tel Aviv formasıyla karşı Zoc’un takımı Panathinaikos’a karşı ilk kez orada mücadele verdi. İlk buluşmalarda kazanan büyük bir üstünlükle Jasikevicius’un oynadığı takım olurken Litvanyalı oyuncu, iki maçta Obradovic’in takımına toplam 43 sayı göndermişti. Nitekim Jasikevicius, harika bir Maccabi takımı ile birlikte o yıl şampiyonluğa ulaştı ve kişisel kariyerinin de ikinci EuroLeague zaferine koştu.

Kesişen kader

Kader, bu iki Avrupa basketbolu ikonunu elbet bir yerde birleştirecekti. Arka arkaya üç kez EuroLeague şampiyonluğuna ulaşan Jasikevicius, bir yeni şampiyonluk için 2007/08 sezonunda Zoc’un ekibine katıldı. Tüm bu çalışmalara rağmen Zoc ve Saras, ilk senelerinde Son 16’da takılıp sınıfta kaldılar.

Yeniden tarihe geçmek isteyen ikili, hemen sonraki sezonda adını altın harflerle Avrupa basketboluna yazdırıp şampiyonluğa ulaştılar. Belki de Avrupa basketbolunun en güçlü kısa rotasyonu ile. Dimitris Diamantidis-Sarunas Jasikevicius-Vassilis Spanoulis.

jasikevicius fener euroleague ile ilgili görsel sonucu

fanatik.com.tr

Kader, bu iki adam için cilvesini yıllar sonra bir daha gösterdi. Jasikevicius, oyunculuk kariyerinin veteran günlerinde Fenerbahçe tarihini değiştiren Obradovic’ten önce İstanbul’a ayak bastı. 2010-11 sezonunda Jasikevicius, Fenerbahçe formasıyla sayıca az maça çıksa da ikili arasındaki ince nokta Fenerbahçe oldu.

İkilinin aynı EuroLeague organizasyonunda oyuncu ve koç olarak yer aldığı son sezon ise -hiç karşılaşmadılar- 2013/14 sezonuydu. (Zalgiris – Fenerbahçe)

Bu sezon

  • Fenerbahçe Doğuş – Zalgiris Kaunas (Ülker Spor ve Etkinlik Salonu) 89-90
  • Zalgiris Kaunas – Fenerbahçe Doğuş (Zalgirio Arena) 78-85

Jasikevicius, başantrenörlük kariyerinde ilk EuroLeague deneyimini bilindiği gibi 2015/16 sezonunda yaşasa da çiçeği burnunda çalıştırıcının Fenerbahçe ve diğer Türk takımları arasındaki ilk karşılaşması EuroLeague’de sistemin değiştiği ve 16 takımlık lig usulü sisteme geçildiği 2016/17 sezonuydu.

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Litvanyalı çalıştırıcı, bu dönemde ilk kez Obradovic’le de karşılaşırken rakibine iki kez boyun eğdi. Bu sezona daha iddialı giren Zalgiris ile Jasikevicius, Obradovic’e karşı şimdilik sadece tek karşılaşma kazandı. Obradovic’in rakibine 3-1‘lik üstünlüğü bulunuyorken Jasikevicius, Türk ekiplerine karşı 8 maç oynadı (Fenerbahçe Doğuş, Galatasaray Odeabank, Anadolu Efes, Darüşşafaka) ve sadece 3 maç kazandı.

Jasikevicius, ayrıca önümüzdeki Final Four’da önemli bir başarıya daha imza atmak için savaşacak. Saras, Zalgiris ile mutlu sona ulaştığı durumunda hem oyuncu hem de koç olarak EuroLeague’i kazanan dördüncü isim olacak. Bu başarıyı daha önce Armenak Alachacian, Lolo Sainz ve Svetislav Pesic yakalamıştı.

Geri2 of 2İleri

II

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir