Türkiye Basketbol Federasyonu ve kulüplerin ortak girişimleriyle bu sezon ilk kez hayata geçirilecek olan Basketbol Gençler Ligi bu haftasonu başlıyor.

30 Eylül Cumartesi günü (yarın) oynanacak TOFAŞ-Beşiktaş karşılaşması bu organizasyonun ilk mücadelesi olacak. Onar takımlı iki gruba ayrılan takımların ilk haftadaki mücadelesinin programı şöyle:

A Grubu

30 Eylül Cumartesi

14.00: TOFAŞ – Beşiktaş

1 Ekim Pazar

14.00: TED Ankara Kolejliler – Yeşilgiresun Belediyespor

14.00: Gaziantep Basketbol – Eskişehir Basket

14.30: Gelişim Koleji – İBB

17.00: Anadolu Efes – Darüşşafaka

B Grubu

1 Ekim Pazar

13.00: Bahçeşehir Koleji – Trabzonspor

14.00: Uşak Sportif – Galatasaray

15.00: Sakarya BŞB – Demir İnşaat Büyükçekmece

15.00: Banvit – Pınar Karşıyaka

15.30: Türk Telekom – Fenerbahçe Doğuş

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

1 Comments

  1. Yedi - 03/10/2017

    Basketbol Gençler Ligi'nin gençlere çok önemli katkılar vereceğini düşünüyorum. Sadece BGL ile kalmayıp, yabancı kuralını da düzenleyerek, bu yapının devamının getirilmesi gerek. Şöyle ki; U19 Basketbol Gençler Ligi (Kuruldu) U21 Basketbol Gelişim Ligi (BSL Takımlarına zorunlu; maçları BSL maçlarından 1 saat önce oynanan lig) TBL -> 20 takımlı, 1+1 yabancı kuralı ve kadroda en az 4 tane U22-23 genç oyuncu bulundurma zorunluluğu BSL -> 6 yabancılı sistemle devam. Ancak 5. ve 6. yabancı için yüksek lisans ücreti alınır, 7 ve üzeri yabancı lisansı için de ücret alınır. Örneğin; 5. Yabancı: 150K$, 6. Yabancı: 200K$, 7 ve üzeri yabancı: 100K$ Böylece BSL içerisinde 4 yabancı ile oynayan düşük bütçeli takımlar ve 10 yabancı ile mücadele eden EL takımları da olabilecektir. 350K-450K$ gibi paraları vermek istemeyen düşük bütçeli takımlar 4 yabancı ile ligi oynayacaktır. Özetle; Bu sistem ile yarışa başlayan genç bir basketbolcu, sırasıyla U19 ve U21 liglerini tamamlar. (Yaklaşık 4 sezon) TBL'de 1 veya 2 sezon ile devam eder. Son olarak BSL'nin alt sıralarında ve 4 yabancı ile oynayan takımlarda devam edecekler. Toplamda 6-7 sezon boyunca süre bulabilecekleri yol önlerine koyulacak. 17 yaşında, 6 yabancılı ve Avrupa'nın en iyi liglerinden birinde kadro mücadelesi vermeyecekler. Zamanı gelen, kendini geliştiren genç oyuncu ise; 6 yabancı ile sahaya çıkan, EL'de 10 yabancılı kadro ile mücadele eden takımlarımızda kendine yer arayacaktır. * Böyle bir yapıda, altyapıya yatırım yapmayan takımlar, yatırım yapar duruma gelecektir. Daha güçlü genç kadrolar kuracaklardır. Antep, genç oyuncu bulabilmek için belki de Diyarbakır'ın ilçelerini gezecek yetenek arayacaktır. Belli başlı 3-5 kulüp ile bu iş olmaz. Havuz ne kadar genişlerse, basketbol tabana ne kadar çok yayılırsa, o kadar çok gelişir, o kadar çok yetenekli isme sahip oluruz. * Böyle bir yapıda, bir süre sonra BSL'nin alt sıralarındaki takımlarda süre bulan o kadar çok genç isim olacak ki, bunlar EL-EC takımlarımızda yer bulamadığı için yurt dışına açılmak zorunda kalacak. * BSL'ye 4 yabancı ile katılan ve yerli kadrosunu genç oyunculardan kuran takımlar için de ayrıca bir teşvik paketi verilebilir. Böylece 7 yabancı bir takım ile kıyıslama yaparsak; 4 yabancı ve genç oyuncularla kurulu bir BSL takımı(geçen sezon ki Yeşil Giresun örneği) 450K$ yabancı parası vermediği gibi, üzerine genç oyuncu teşvik parası alsın. TBF'nin gerekli adımları atacağını, kulüplerimizin de destekçi olacağını umuyorum. Teşekkürler,

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir