image-10Günün üçüncü çeyrek final müsabakasında Finlandiya ile İtalya, saat 18:30’da karşı karşıya gelecek.  İtalya, A Grubu’ndan lider olarak çıkarken, Finlandiya da B Grubu’nu sürpriz bir şekilde ikinci sırada tamamlamıştı.

Azzuriler, bu şampiyonada A Grubu’nda yer aldı. Oynadıkları iki karşılaşmayı da çok yakından takip etme fırsatı buldum. İlk maçlarında İsveç karşısında çok iyi bir oyun ortaya koydular ve daha sonrasında da Hırvatları devirdiler. Son olarak da liderlik maçında İspanya’yı geçmeyi başardılar. İspanya’yı geçerek çeyrek finalde Almanya’dan kaçan Azzuriler, karşılarına Finlandiya’yı aldı. Oynadıkları üç grup maçında da 1.85 boyunda Davide Moretti, muazzam işler yaptı. Takımını şiir gibi yöneten combo guard, Hırvatistan karşılaşmasında da gitarı eline aldı ve çok iyi bir oyun oynadı. Sayı atan, yay gerisinden can yakan, pick and roll oyunlarında takım arkadaşlarını çok iyi besleyen bir İtalyan.

Ayrıca Tommaso Oxilia’yı da unutmamak lazım. Yaptığı işler takımı için çok önemli. İtalya’nın skor yükünü Moretti ile birlikte Oxilia da çekiyor. Tommaso Baldasso ve Alessandro Level da takımın diğer önemli hücum silahları. Lorenzo Bucarelli ise savunmada yaptığı güzel işlerle dikkat çekiyor. Son olarak Alessandro Pajola’dan bahsedelim. 1999 doğumlu oyun kurucudan herkes çok umutlu. Belki istediği istatistikleri yakalayamadı ama ileride iyi yerlere gelmesi bekleniyor.


İtalya
’nın hücumdaki bir numaralı opsiyonu tabii ki Davide Moretti. Sadece sayı anlamında değil tabii, kendisi organizasyonun da bir numaralı parçası. Kendisini iki kez çok yakından takip etme şansı buldum ve oynadığı oyuna bayıldım. Öncelikle saha içinde çok ama çok rahat. Nasıl oynayacağını, kime hangi pası vermesi gerektiğini, ne zaman boş şut atacağını ve daha birçok önemli noktayı kafasında önceden kurgulayabiliyor. Kurguladıklarını da sahaya çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Onun Finlandiya maçındaki performansı çok önemli olacak.

Ayrıca Finlandiya’nın en önemli opsiyonlarından biri iri fiziğiyle dikkat çeken Hanno Polla. Onun savunmasında ise sanırım Alessandro Level olacak ve Polla’yı mümkün olduğunca durdurması gerekiyor. Son olarak da Fin takımının en önemli oyuncusu beş numaralı Edon Maxhuni’yi konuşalım. Bu turnuvada çok iyi işler yapıyor. Onun savunmasında da 4 numaralı undersize guard Lorenzo Penna olacak. Anlayacağınız İtalyanlar, Edon Maxhuni&Hanno Polla ikilisini eğer kitlerse, yarı final biletini cebine koyar.

image-11

Finlandiya ise çeyrek finale yükselerek çok büyük bir sürprizin altına imza attı. B Grubu’nda yer aldılar ve Millilerimizi de altlarına alarak grubu ikinci sırada tamamladılar. İlk grup maçlarını yakından takip etme fırsatı buldum. Almanya karşısında üç çeyrekte tükendiler. Üçüncü çeyreğin sonunda sayı farkı 30 oldu. Benim gibi daha birçok insan da o maçtan erken ayrıldı.

Almanya karşısındaki kötü oyunlarıyla birlikte Millilerimize direnemezler diye düşünüyordum. Ancak Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’ndaki gibi yine başımıza bela oldular. Edon Maxhuni, oyunun kontrolünü eline aldı ve Finlandiya bizi geçiş hücumları ile boyalı bölgeden vurdu. Geçiş hücumlarından tam 25 sayı çıkarttılar, biz ise sadece 5 sayı bulabildik. Aynı şekilde boyalı bölgeden de buldukları 38 sayı ile bizi yıktılar. 15 numaralı oyuncuları Hannes Polla da çok iyi işler yaptı üç maç boyunca. Ayrıca 12 numaralı Ricky Waxlax, toplu savunmadaki hünerlerini herkese gösterdi.

Finler de tıpkı Ruslar gibi bu karşılaşmaya çok rahat bir şekilde çıkacak. B Grubu’ndan sadece bir galibiyet ile çıktılar ve artık çeyrek finaldeler. Çok ters bir takımlar ancak İtalyanlara karşı direnebileceklerini pek sanmıyorum. Takımın bir numaralı opsiyonu tabii ki Edon Maxhuni olacak. Finlandiya’nın lideri olan Maxhuni, Millilerimiz karşısında çok iyi bir oyun ortaya koymuştu. Onun varlığı takımı için büyük bir motive kaynağı. Her ne kadar dış atışlarda sorun yaşasa da, geçiş hücumlarında neler yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Turnuvadaki scoutlar da onun NCAA’i gideceğini söylüyorlar. Bu maçta kendisini yakından takip etmenizi öneririm. Ayrıca 12 numaralı Hannes Polla da Finlandiya’nın diğer bir hücum opsiyonu. Çok güçlü olsa da üst seviye basketbolda pek yeri yok gibi. Ama çok pozitif ve takımına yardımcı olabilmek için sonuna kadar savaşıyor.

Maçın favorisi kesinlikle İtalya. Azzurriler, Finlandiya’yı geçerek U19 Dünya Şampiyonası biletini cebine koymak isteyecektir. Ayrıca İtalya’nın koçu Andrea Capobianco’dan da biraz bahsetmek lazım. Çok iyi bir antrenör ve oyuncularıyla olan iletişimi muazzam. Bu maç için de güzel planlar hazırladığı düşüncesindeyim. Karşılaşma saat 18:30’da başlayacak ve FIBA Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir