Yunanistan’ın gelmiş geçmiş en önemli basketbolcularından Antonis Fotsis kariyerini amatör olarak sürdürme kararı aldı.

36 yaşındaki forvet Panathinaikos Superfoods’dan ayrılığının akabinde basketbola başladığı kulüp olan Ilysiakos’a döndü. Fotsis ayrıca profesyonel kariyerini de bitirdiğini açıkladı. Yazılı bir açıklamayla bu kararını duyuran Fotsis şu ifadeleri kullandı:

Panathinaikos’a 16 yaşındaki bir çocuk olarak geldim ve fark etmeden orada yirmi yıl geçirdim. Yeşil formayı her zaman sevdim, hiçbir zaman saklamadım bunu. NBA’de ve Avrupa’nın tarihi takımlarında oynayacak kadar şanslıydım. Kişisel olarak da, baba oldum ve bu duygu herhangi bir şeyle karşılaştırılamaz. İyi günde ve kötü günde bana yoldaş olan ailemi kurdum. Giannakopoulos Ailesi’ne de teşekkür etmek istiyorum; bana evlat gibi davrandılar, bir sporcunun isteyeceği her şeyi verdiler.

Çokça düşündükten sonra kariyerimi sonlandırma zamanının geldiğine karar verdim. Elimden gelenin hepsini verdim ve Panathinaikos oyuncusu olarak emekli olmam mümkün olmadığından, profesyonel olarak bir başka Yunan veya Avrupa kulübünde devam etmek istemedim. Ancak benim için basketbol burada bitmiyor.

Amatör seviyede basketbola devam edeceğim ve bu yüzden bu sene Ilysiakos’ta, beni geçmişime ve babama bağlı kılan takımda, oynamaya karar verdim. Favori sporuma yüreğimin istediği yere kadar devam edeceğim.

Yirmi yılı aşkın profesyonel kariyeri boyunca Fotsis, üç EuroLeague şampiyonluğunun yanı sıra Yunanistan’da da sayısız kupa kazandı. Uluslararası alanda ise tecrübeli isim bir Avrupa şampiyonluğu, bir Dünya ikinciliği ve bir Avrupa üçüncülüğü yaşadı.


Demeç için kaynak: Sport24

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir