Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin on sekizinci haftasında play-off potasının alt yarısında bulunan Anadolu Efes ve Eskişehir Basket kozlarını Sinan Erdem Spor Salonu’nda paylaştı. Deplasman ekibi karşılaşmaya dört maçlık mağlubiyet serisiyle geldi. Efes ise bir hafta içinde aldığı Fenerbahçe Doğuş ve Unicaja Malaga yenilgilerinin moral bozukluğunu taşımakta. İki takım ayrıca PTT Erkekler Türkiye Kupası’nda çeyrek final maçlarını kazanmaları durumunda 17 Şubat Cumartesi günü yine aynı salonda bir kez daha karşılaşacak.

 

 

Anadolu Efes’in ilk beşi: Doğuş Balbay, Krunoslav Simon, Zoran Dragic, Brock Motum, Bryant Dunston

Eskişehir Basket’in ilk beşi: Yunus Sonsırma, E.J. Rowland, Billy Baron, Berkay Candan, Viacheslav Kratvsov

Karşılaşma Kravtsov’un pota altındaki fizik üstünlüğünü sahaya yansıtıp, beş sayı çıkarmasıyla başladı. Efes ise rakibinin yardım kalıplarını başarılı bir şekilde işleyip, oluşan savunma dengesizliklerine karşı potaya giderek bolca faul aldı. Altıncı dakikadaki televizyon molasına kadar olan bölümde Eskişehir’in oyunu Kravtsov merkezinde şekillendi. Ukraynalı oyuncunun yedi sayısına Motum’un dört numara oynadığı, yay etrafında rahatça pas yapıp Efes molaya 14-12 önde girdi. Çeyreğin devamında mücadele sürerken, ilk on dakika 22-19 sonuçlandı.

Bryant Dunston çeyreğin bitimine 13 saniye kala ikinci faulünü alıp kenara gelince ikinci çeyrekte Brown-Motum ikilisine ve dolayısıyla beş kısaya döndü Ergin Ataman. Bunun üzerine ikinci çeyreğin ilk hücumlarını Josh Duncan üzerinden gerçekleştirdi Eskişehir. Beş dışarıda sistemiyle top trafiğini sağlayan Efes, yine de orta bölümde 11 sayı atan Errick McCollum’un hücumdaki bireysel yeteneğine sığındı. Deplasman ekibinde Kravtsov dışındaki uzunların faul problemine rağmen boyalı alan hakimiyeti devre boyunca sürdü. Rowland’ın önderliğini yaptığı Eskişehir’de kısaların penetreleri bir çember koruyucusuna sahip olmayan Efes’i zor duruma soktu ancak kapanan savunmayı üç sayılık atışlarla cezalandıramayan konuk ekip skorda rakibini geriden takip etmek durumunda kaldı. Son iki buçuk dakikada 9-0’lık seri yakalayıp, bire bir savunmada sertliği artıran Efes devre arasına çift hanelerle önde girdi. (48-37)

dragic

  • Eskişehir oyuncuları resmi ısınmadan önceki ilk ısınma bölümünde şut atarken, bir üçlük sonrası potadan serseri seken top yayıncı kuruluşun pota arkası monitorlerinden birinin kazayla devrilmesine sebep oldu. Es-Es ilk yarı itibarıyla (3/14) üçlük isabetiyle oynarken, bu üçlüklerin ikisi savunma baskısını her an ensesinde hisseden Billy Baron’dan geldi.

Üçüncü çeyreğin ilk beş dakikasında takımlar üçer üçlük isabeti bulup, toplamda (6/11) ile tamamladılar bu bölümü. Motum ve McCollum’un taşıdığı Efes üstünlüğünü çeyrek sonuna kadar devam ettirdi. Beri yandan Eskişehir’de pick-and-pop aksiyonlarına savunmada çare bulunamaması ve yardımlar sonucunda riske edilen üçlüklerde Efes’in yüksek yüzdeyle isabet bulması farkı 19 sayıya kadar çıkardı. (59-40) İlk devrenin aksine yay gerisinden ısınan takımlardan Eskişehir; Yunus Sonsırma, Buğrahan Tuncer, Billy Baron üçlüüsnün maçta ilk kez tempoyu forse etmesinin avantajını kullanarak farkı yediye kadar çekti ve çeyrek 72-65 bitti.

Karar çeyreğinde Efes hücumu savunmada teması artıran rakibine karşı işleyemedi. Eskişehir kısalarının inatla içeri dalarak karıştırdığı savunmadan kah kısaların kah da potaya ters eşleşmelerle kat eden uzunların yararlanmasıyla 19 sayılık fark üçe kadar indi 36. dakikada. (76-73) Maçı Efes’e getiren isim Dunston oldu. Hareketliliği ile yorgun Eskişehir uzunlarını zorlayan yıldız oyuncu art arda basketlerle takımının 89-77‘lik galibiyete ulaşmasını sağladı.


Maçın detaylı istatistikleri için: FIBA Live Stats

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir