Turkish Airlines EuroLeague’de 2017-18 sezonunun açılış maçı Anadolu Efes ile Real Madrid arasında oynandı. Sinan Erdem Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı mücadelede gülen taraf, 88-74’lük skorla Real Madrid oldu.

Anadolu Efes’in ilk beşi: Errick McCollum-Ricky Ledo-Edo Muric-Brock Motum-Bryant Dunston

Real Madrid’in ilk beşi: Facundo Campazzo-Fabian Causeur-Jeffery Taylor-Felipe Reyes-Gustavo Ayon

Karşılaşmanın ilk bölümünde Real Madrid’in hücumdaki odağı, Ayon’un alçak postta toppla buluştuğu pozisyonlar ve Fabian Causeur’ün ikincil oyun kurucu olarak kanattan baseline’a girerek kurguladığı oyunlardı. Efes ise McCollum-Ledo ikilisinin bire birleri dışında başarılı bir kurgu ortaya koyamadı. İlk beş dakikayı 10-9 önde geçen Real Madrid, Ayon ve kenardan gelen Anthony Randolph’un ters eşleşmelerini avantaja çevirerek yakaladığı 9-0’lık seriyle dokuzuncu dakikada 22-14‘lük üstünlüğe ulaştı. Luka Doncic’in kenardan gelerek oyuna anında ağırlığını koyması, Real Madrid’in ilk çeyreği 28-19 önde bitirdi.

0-4’lük bir seriyle ikinci çeyreğe giren Efes’in pota altını uzunları ve penetre kanallarıyla zorlama çabası savunmaya takılırken, Doncic’in skorer oyununa yaslanan Real Madrid, Sloven guard’ın bire birden kaydettiği basketlerle 14. dakikada farkı 14’e çıkardı: 35-21. İspanyol ekibi yarı sahayı çabuk geçerek oyun ritmini kazandı ve farkı 18’e kadar çıkardı: 43-25. Bu andan sonra McCollum’un üst üste basketleriyle hava yakalayan Efes devre arasına tek haneli dezavantajla girdi: 45-36.

Çift uzunlu bir beşle ikinci yarıya giren Efes, hücum ribaundlarını zorlayarak rakibinin tempoyu kontrol etmesine engel oldu. Stimac ve Dunston’ın sayılarıyla fark tek hanelere inerken, dış oyuncuların skore destek verememesi Efes’in farkı daha da kapatamamasını sağladı. Felipe Reyes’in ekstra katkılarıyla üstünlüğünü çift hanelerde tutan Real Madrid cephesinde oyun sıkışmasına rağmen çözümler bulunsa da, Ricky Ledo’nun üst üste sayıları çeyreğin bitimine 01:15 kala skoru 60-54‘e getirdi. Son on dakikaya 62-56‘lık Real Madrid üstünlüğüyle girildi.

Karar çeyreğine iyi başlayan Efes çeyrek başında 62-60’a çekti skoru. Savunmadaki istek ve agresiflik artsa da, Real Madrid’in yardım savunmalarını işleyerek boş şut fırsatları yaratması, Doncic ve Randolph’un üçlük isabetleri farkı yeniden çift hanelere çekti bitime beş dakika kala: 76-63. Takip eden üç dakika karşılıklı basketlerle geçilirken, hücumda kritik top kayıpları yapan Efes tüm çabalara rağmen sahadan 88-74 mağlup ayrıldı.


Karşılaşmanın istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir