Bu sezon Yunanistan Kupası ve FIBA Şampiyonlar Ligi’nde mutlu sona ulaşan AEK’te takımın sahibi Makis Aggelopoulos, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yunan gazetesi Documento‘ya konuşan Aggelopoulos, FIBA Şampiyonlar Ligi organizasyonunu överken; EuroLeague organizasyonunu yeren ifadeler kullandı.

EuroLeague’de olmanın bir ayrıcalık olmadığını dile getiren Aggelopoulos’un açıklamaları şu şekilde:

“Bana EuroLeague’den 10 yıllık bir sözleşme teklifi (A Lisans teklifi) gelse kabul eder miydim, dürüst olmak gerekirse hayır. Bunun sebebi ise organizasyon temelli. Biri, bir milyon dolarlık ödül verir, 10 tane sprinter alır ve 100 metrelik bir yarış düzenler. Kazanan ise Olimpiyat Şampiyonu ilan edilecek. Urallar’dan Portekiz’e kadar binlerce oyuncu, taraftar ve başkan bulunuyor. 650 kulübün olduğu bir yerde sözleşmelerin olması bir hatadır. Avrupa’ya katılım bir ayrıcalık değil, sportif bir ödül olmalıdır. Yalnızca 11 kulüp için gelecek garantisi verildi. Diğerleri için ise ufuk önümüzdeki Cumartesi’yi bulur.

Spor sürprizlere dayanır. Sponsorlar, sadece 11 takımın kelepçelere bağlı olduğunu görünce ödeme yapar. Yani bu model başarısız oluyor. EuroLeague’in asıl amacı, ulusal şampiyonaları sona erdirmek ve hafta sonu televizyon slotlarını satın almak. Fakat bu onların sonu olacak çünkü ulusal ligler güçlü. Panathinaikos EuroLeague’den çekilirse Olympiacos çökecek. Çünkü CSKA ve Maccabi Olympiacos taraftarlarını ilgilendirmiyor.”

Yunus Emre Ak

Mail: yunusemre.ak@trendbasket.net Twitter: @namidigerwhite

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir