Röportaj: Kemal Rutkay Özcan, TrendBasket


THY EuroLeague’in 15. haftasında Anadolu Efes, Real Madrid’i çok önemli bir karşılaşma için konuk etti. Maçtan evvel, Madrid ekibinin yıldız forveti Anthony Randolph ile elektronik posta yoluyla özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Kuban’daki harika sezondan sonra Barcelona Lassa da dahil olmak üzere birçok takım sizinle ilgilendi. Neden Real Madrid’i seçtiniz? Yazın NBA takımlarından teklifler aldınız mı?

Madrid’i seçtim çünkü şampiyonluk için rekabet etmek ve Final Four’a geri dönmek için en iyi yer olduğunu düşündüm. EuroLeague’deki ilk yılımda Final Four oynadığımı düşünürseniz benim için önemli bir karardı. Harika oyunculara, harika bir koça ve teknik ekibe sahipler. Benim için en iyi seçenek olduğunu düşündüm. NBA takımlarından teklifler aldım ancak buraya gelip, oyunumu geliştirmeye devam etmenin en iyi karar olduğunu hissettim. Sezonun ardından ne olacağını göreceğiz.

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Geçen sezon Kuban’da Dontaye Draper ile birlikteydiniz. O, daha önce Real Madrid’de oynamış bir isim. Onunla ilişkiniz nasıl ve alışma süreciniz sırasında size yardımcı oldu mu?

Draper ile ilişkim harika. NBA’den gelmişken buraya alışma sürecime büyük katkı yaptı. O ve etrafımdaki insanlar bu süreçte bana yardımcı oldular. Bu, Madrid’de de değişmedi. Tıpkı Kuban’da olduğu gibi, Draper yine konuşabileceğim biri. Problemlerim olduğunda veya bir şeyi anlamadığımda bana her zaman dürüstçe fikrini söyler.

Geçen yıl Kuban’da kilit oyuncuydunuz ancak şimdi daha büyük bir takımın parçasısınız ve sorumluluklarınız da biraz daha farklı. Adaptasyon sürecinizde Koç Laso’nun sizden beklentileri nelerdi?

Takıma geldikten hemen sonra, koç bana sadece takımın kazanmasına yardım etmek için ne yapmam gerektiğini söyledi. Bence ana hedefimiz de bu.

EuroLeague organizasyonunda çokça güçlü takımla mücadele ediyorsunuz. Oyuncuların üzerindeki baskı bağlamında şu iki durumu karşılaştırır mısınız: Favori olmamak ve Final Four’a ulaşmaya “çalışmak” ve -Real Madrid’de olduğu gibi- ne olursa olsun Final Four’a gitmek zorunda olmak.

Benim için hepsi aynı. Kişisel olarak baskıdan zevk alıyorum, yani bu kötü bir şey değil. Buradaki herkesin sırtında bir hedef var. Final Four’a ulaşmanız bekleniyor ve bu da benim ilk günden bu yana kendime koyduğum hedef. Buraya gelme kararını verdim, yani baskı, baş edebileceğim bir şey.

Birçok oyuncu EuroLeague fikstüründen şikayet ediyor. Yeni format ve fikstür hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni fikstürü seviyorum. Bir takımın başka bir takımla oynamama gibi bir şikayeti olmuyor. Playoff veya Final Four’da olmak gerçekten değerli olacak. Bu fikstür ayrıca daha iyi bir basketbol anlamına da geliyor.

Can Keyder/TrendBasket

Can Keyder/TrendBasket

Basketbolun NBA ve Avrupa’daki evrimi uzunların sahadaki sorumluluklarını değiştirdi. Şimdi topla daha çok oynamak ve takım arkadaşlarınıza daha çok fırsat yaratmak zorundasınız. Siz, şahane atletik meziyetleriniz ve fundamentalınız ile bu tip bir oyuna adapte olabilecek bir oyuncusunuz. Koç Laso size diğer uzunlardan daha farklı bir rol veriyor mu?

Hayır, hepimiz aynıyız. Bence çokça harika oyuncunuz var; herkes her şeyden parça parça yapabiliyor. Yani, herkesin rolü hemen hemen aynı. Herkes sahip olduğuna göre iş yapıyor; oyunculara pozisyon hazırlayıp, perde yapıp, topu kaybetmeden doğru oyunu yapmayı deniyor.

NBA’de ve EuroLeague’de oynadınız. Bu iki önemli organizasyonun farkı nedir?

NBA, bildiğiniz gibi, dünyanın en iyi liglerinden biri. Muazzam ötesi atletlere, muazzam koçlara sahipler. Atmosfer olağanüstü. EuroLeague de ayrıca olağanüstü. Taraftarlar maçlara gelip takımlarını destekliyor. Bunu görmek gayet harika.

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Dorsey’ye yaptığınız akıl almaz blok için ne söylemek istersiniz? Zor bir pozisyondu ve sakatlanma riski de vardı. Pozisyon sırasında ve sonrasında nasıl hissettiniz, ve tabi televizyonda görünce?

Videoyu ve aldığım reaksiyonu gördükten sonra, muhteşem bir blok olduğunu anladım. Maç sırasında sakatlığı düşünemezsiniz. O sadece bir saniyeden de kısa bir sürede gerçekleştiğini gördüğüm bir şeydi. Reaksiyon gösterdim ve lehime gelişti. Sanırım emekli olduğumda hatırlayacağım oyunlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Takımınızın genç yıldızı Luka Dončić hakkında neler söylemek istersiniz?

Onun için sadece bir kelimem var: İNANILMAZ!

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir