2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nin ilk karşılaşması için Estonya deplasmanında giden A Milli Kadın Basketbol Takımı sahadan 81-56 galip ayrıldı.

Estonya’nın ilk beşi: Birgit Piibur-Merike Anderson-Annika Köster-Mailis Pokk-Maaja Bratka

Türkiye’nin ilk beşi: Ayşe Cora-Olcay Çakır-Bahar Çağlar-Tilbe Şenyürek-Quanitra Hollingsworth

Karşılaşmanın başında üç sayılık atışlarla sayı üretme amacındaydı Estonya. Uzun bir beşle sahaya çıkarak fiziksel üstünlüğünü kullanmayı hedefleyen Türkiye dördüncü dakikada 6-0 öne geçti. Özellikle Olcay’ın penetreleri sonrası uzunları bularak kah alçak postta kah boyalı alanda uygun pozisyonlar kovalayan Milliler, televizyon molasına da önde girdi: 12-8. Çeyreğin devamında rakibini belli bir mesafede tutan Türkiye ilk çeyrekte 21-15 üstündü.

İkinci çeyreğin ilk yarısında hücum anlamında organizasyondan uzaklaşsa da potaya giderek aldığı faullerle serbest atış çizgisine giden Milliler bu yolla üstünlüğünü korudu. Tilbe Şenyürek’in sol blokta buluştuğu topları olumlu kullanmasıyla 16. dakikada 32-22 öne geçti konuk ekip. Estonya cephesinde Merike Anderson’ın çabaları baskılı savunmaya takıldı. Devam eden bölümde Ayşe Cora’nın önderliğinde tempoyu artıran Türkiye, 13-2’lik bir seriyle farkı 18 sayıya yükseltti: 45-27. Devre arasına da 49-27‘lik skorla girildi.

Üçüncü çeyrekte de Milliler’in yirmi sayı civarındaki avantajında bir azalma olmadı. Cansu Köksal’ın bu çeyrekteki sekiz sayısı Türkiye adına fark yaratırken, son bölümde üst üste top kayıplarına engel olamayan temsilcimiz son çeyreğe 63-44 önde başladı.

Son çeyrekte -açılan farkın da etkisiyle- az süre alan oyuncular forma giyerken, kalitesini sahaya yansıtan Türkiye maçı 81-56 kazandı.

Takım ve Oyuncu İstatistikleri

fiba.basketball

fiba.basketball

 

fiba.basketball

fiba.basketball

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir