turkıye-sırbıstan14_07072017_00001_01-(3) (2)

Turgut Atakol Turnuvası sona erdi ve şampiyon belli oldu. Çıktığı beş karşılaşmadan dört galibiyet çıkartan Sırbistan, 22. Geleneksel Turgut Atakol Turnuvası’nı şampiyon olarak noktaladı.

Sırbistan organizasyonun ilk gününde Karadağ ile kozlarını paylaştı. Sırplardan rahat bir galibiyet bekleniyordu. Ancak hiç de öyle olmadı. Karadağ sahaya karakter koydu ve rakibini çok iyi sıkıştırdı. Ancak Sırpların üçüncü çeyrekteki muazzam performansı galibiyeti getirdi. Keskin şütör Vanja Marinkovic, 22 sayı-3 ribaund ile galibiyette çok önemli rol oynadı.

İkinci gündeki rakipleri Rusya idi. Potansiyelli bir kadro ile İstanbul’a gelen Rusya, Sırbistan karşısında tutunamadı. İlk çeyrekten itibaren işi çok ciddiye alan Sırbistan, sahadan 94-70 galip ayrıldı. Vanja Marinkovic bu mücadelede de harika bir performans ortaya koydu. 1997 doğumlu keskin nişancı, Rusya potasına tam dört üçlük bıraktı. Ayrıca takımın en önemli oyuncularından olan Stefan Peno da 16 sayı-3 asist ile mücadelede etti ve galibiyette önemli rol oynadı.

Sırplar turnuvanın üçüncü gününde Litvanya ile karşı karşıya geldi. Organizasyonun ilk karar karşılaşmasına Litvanya iyi başladı. Karar karşılaşması diyorum çünkü iki ülke de şampiyonada madalya kazanmak istiyor. Birbirlerine mesaj verebilmeleri açısından da bu maç oldukça önemliydi. İlk çeyrekte Litvanya, Laurynas Birutis ile sayılar buldu. Ayrıca üçüncü çeyrekte de oyunun tek hakimiydiler ve dolayısıyla sahadan 78-65 galip ayrıldılar. Sırbistan bu sonuç ile birlikte turnuvadaki ilk yenilgisini almıştı. İlk iki günde rakiplerinin adeta ciğerini söken Vanja Marinkovic, bu mücadelede ise hiç ritim bulamadı ve üç sayı çizgisinin gerisinden 9’da 1 ile oynadı.

turkıye-sırbıstan14_07072017_00001_01-(4)

Gelelim turnuvanın dördüncü gününe. Sırbistan dördüncü günde Ümit Milli Takımımız ile karşı karşıya geldi. 40 dakika boyunca iki takım da galibiyet için varını yoğunu ortaya koydu. Millilerimiz ikinci çeyreğin sonunda ufak bir seri yedi. Ancak bu ufak seri çok büyük sorunlara neden oldu. Oluşan o sayı farkını kapatmakta çok ama çok zorlandık. Karşılaşmanın son bir dakikalık bölümünde tekrar oyuna ortak olduk. Hatta son top da bize kaldı ancak elimize gelen fırsatı değerlendiremedik. Dolayısıyla da sahadan 83-81’lik skor ile galip ayrılan taraf Sırbistan oldu. Yine Vanja Marinkovic diyeceğim. Potamıza 24 sayı bırakan Vanja Marinkovic, takımına galibiyeti getiren adam oldu.

Son gündeki rakipleri de Letonya’ydı. Ancak Sırbistan’ın şampiyonluğu için sadece Letonya galibiyeti yeterli değildi. Litvanya’nın da kaybetmesini bekleyeceklerdi. Onlar ilk olarak parkeye çıktılar ve üzerlerine düşen görevi yaptılar. İlk yarıdan itibaren işi sıkı tuttular ve sahadan çok farklı galip ayrıldılar. Daha sonrasında ise sıra Türkiye-Litvanya maçına gelmişti. Enes Berkay Taşkıran’ın önderliğinde sahadan galibiyet ile ayrılan Milliler, adeta Litvanya’yı şampiyonluktan etti. Dolayısıyla da Sırbistan, 22. Geleneksel Turgut Atakol Turnuvası’nın şampiyonu oldu. İşte Turgut Atakol Turnuvası’nda oynanan beş karşılaşmanın ardından oluşan sıralama:

  1. Sırbistan
  2. TÜRKİYE
  3. Litvanya
  4. Karadağ
  5. Rusya
  6. Letonya

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir